„Jen slunce to umí lépe”

Titulní stránka

Podlahové elektrické vytápění

5 hlavních důvodů pro výběr elektrického podlahové vytápění

  1. Obecně lze říci, že elektrické vytápění je nejlépe regulovatelný topný systém s nejmenší měrnou spotřebou energie.
  2. Z hlediska funkčnosti je elektrické podlahové vytápění naprosto shodné s teplovodním podlahovým vytápěním – elektrické vytápění se však vyznačuje:
          • snazší instalací;
          • vyšší flexibilitou;
          • nižšími pořizovacími náklady.
  3. Majitelé elektrického vytápění jsou vzhledem k dokonalé a levné regulaci schopni plně přizpůsobit svůj topný režim měnícímu se životnímu stylu.
  4. Pro elektrické vytápění existují zvláštní tarify, které umožňují používat levnou energii v tzv. nízkém tarifu i pro ostatní spotřebu domácnosti.  Nízký tarif může být nastaven až na 20 hodin denně, záleží jaká je využita distribuční sazba (D25d – D45d).
  5. Podstatnou výhodou je, že tento zdroj energie je dostupný prakticky v celé ČR. 

 

Princip podlahového vytápění

Topné prvky jsou zabudovány do konstrukce a neruší vnímání prostoru. Tyto systémy ohřívají velké teplosměnné plochy na teploty jen o málo vyšší, než je teplota prostředí. Ke směně tepla dochází částečně sáláním i mikrokonvekcí, mikrokonvekce probíhá na celé ploše. Výrazným rozdílem oproti tzv. bodovým zdrojům tepla je podstatně rovnoměrnější rozložení teploty v prostoru, omezení cirkulace a vysušování vzduchu. 

 

Vhodnost podlahové krytiny pro podlahové vytápění

Vhodnými podlahovými krytinami na podlahové elektrické topení jsou:

  1. keramická dlažba; 
  2. kámen;
  3. mramor. 

Tyto neživé přírodní materiály mají dlouhou tepelnou paměť a stejně tak dobře teplo drží. Kabely a rohože ECOFLOOR společnosti Fenix jsou ideální do těchto konstrukcí budovaných „mokrým“ procesem – do betonů a tmelů.

 

Pod laminátové plovoucí podlahy je vhodné použít elektrické vytápění s menším plošným výkonem, tzn. 60 – 80 W/m2. Dřevěným podlahám pak vyhovují výkony do 60 W/m2. Pod plovoucí podlahy a skutečné dřevo je ideální použít např. některou z elektrických topných fólií ECOFILM®.

 

Méně vhodné podlahové krytiny jsou:

  1. koberce s pryžovou podložkou;
  2. PVC s gumovou podložkou.

 

Problematické tedy nejsou klasické koberce, nebo kvalitní linoleum, ale jednoduše řečeno guma, která není prodyšná, teplo sice akumuluje, ale nevydává. Navíc vlivem tepla v některých případech ztrácí tvarovou paměť, tzn., že se může u nejlevnějších pogumovaných materiálů objevit postupná deformace.  

 

  

Test elektrického podlahového vytápění vs. podlahového vytápění vodního

Pro srovnání byly vybrány dva objekty - nízkoenergetické rodinné domy. Oba jsou srovnatelné svou velikostí, byly dodávány tzv. „na klíč" jedním dodavatelem, oba stojí ve stejné lokalitě - v blízkosti Opavy v Moravskoslezském kraji - tedy ve stejných klimatických podmínkách, oba jsou v současnosti užívány tříčlennou rodinou. První je kompletně vytápěn elektrickým podlahovým vytápěním, druhý má teplovodní systém s plynovým kotlem.

 

RD v Hradci nad Moravicí - elektrické podlahové vytápění
První objekt se nachází v obci Hradec nad Moravicí. Jde o nepodsklepený rodinný dům se sedlovou střechou o zastavěné ploše 71,7 m2, se dvěmi nadzemními podlažími o celkové užitné ploše 113,8 m2. Vytápění celého domu je zajištěno podlahovým topením provedeným z topných kabelů Ecofloor. Podrobnější informace k realizaci naleznete zde.

 

RD v Nových Sedlicích - teplovodní systém s plynovým kotlem
Druhý dům je situován do obce Nové Sedlice. Dům je obýván tříčlennou rodinou, dostavěn a uveden do provozu byl v únoru 2004. Jedná se o typové řešení Z1 z nabídky společnosti DK1 - rodinné domy této společnosti plní kriteria pro zařazení do skupiny NED.

 

Popis objektu
Nepodsklepený rodinný dům se sedlovou střechou o zastavěné ploše 72,9 m2. Dvě nadzemní podlaží pak poskytují celkem 112,8 m2 užitné (vytápěné) plochy. V přízemí je kuchyň s jídelnou, obývací pokoj, koupelna a pracovna. V patře je pak ložnice, dva pokoje a druhá koupelna.

 

Vytápění
Topný systém je řešen jako teplovodní s ocelovými deskovými radiátory. Topná tělesa jsou rozmístěna převážně pod okny, rozvody topné vody jsou vedeny skrytě ve stavebních konstrukcích. Zdrojem tepla je plynový kotel DAKON BEA 24 BT - tzv. "turbo" kotel (nucený odvod spalin přes obvodovou zeď) s vestavěným zásobníkovým ohřívačem TUV. Regulace je řešena prostorovým termostatem Honeywell, umístěným na stěně v obývacím pokoji. Regulace systému je doplněna termostatickými hlavicemi na otopných tělesech.

 

Srovnání objektů

Dodavatel stavby
Ing. Daniel Kozel - DK1

Novodovorská 13, 747 21 Kravaře, tel/fax: 553672228, 553672220,
email: dk1@dk1.czwww.dk1.cz

RD Hradec nad Moravicí RD Nové Sedlice
Topný systém

podlahové vytápění topnými kabely ECOFLOOR

teplovodní systém s radiátory a plynovým kotlem DAKON

Zastavěná plocha

 

71,7 m2 72,9 m2

Užitná plocha

 

113,8 m2 112,8 m2

Tepelné ztráty

 

5,4 kW 5,3 kW

Sazba za elektrickou energii

 

D 45 D 02

Hlavní domovní jistič

 

3 x 25 A 3 x 25 A

Dokončení stavby

 

2007 2004

Pořizovací náklady topného systému

(CZK včetně DPH)

77.900,- 150.023,-

Náklady na energie v roce 2007

(v CZK včetně DPH)

17.815,- 18.634,-

  

Z uvedených údajů je zřejmé, že pořizovací náklady na elektrické podlahové vytápění byly v podstatě poloviční proti klasickému teplovodnímu systému s radiátory a to i přesto, že rodinný dům v Hradci n/M byl realizován až o tři roky později. Náklady na energie jsou pak u obou objektů téměř shodné, plynové vytápění sebou ale nese další náklady v podobě pravidelných revizí a servisních kontrol plynových spotřebičů, které zde nejsou zohledněny.

 

Pokud by Vás zajímaly odpovědi na různé otázky, týkající se elektrického podlahového vytápění, navštivte stránky výrobce (spol. Fenix) zde. 

 

Podlahové vytápění - ECOFLOOR®  

                  

 

Registrovaná značka ECOFLOOR®  společnosti Fenix, zaujímá na trhu s elektrickými systémy velmi zásadní postavení. Představuje tak výrobky z elektrických topných kabelů – topné kabelové okruhy a topné rohože, na které je poskytována doživotní záruka. Doživotní záruka pokrývá veškeré závady topného systému ECOFLOOR instalovaného v obytných budovách a to po celou dobu životnosti podlahové krytiny.

 

K pokládce elektrického podlahového vytápění slouží topné kabely a rohože. Systém elektrického podlahového vytápění se v dnešní době využívá nejen v koupelnách a obytných místnostech, ale i v prostorách obchodů, kanceláří, továren a zemědělských objektů. Důležitou součástí elektrického podlahového vytápění je také regulace, zejména tzv. inteligentní termostaty, které hrají klíčovou roli v provozních parametrech topného systému. 

 

Co je topný okruh?  

 

Topný kabel

 Topný okruh je tvořen topným kabelem, svinutým do cívky a opatřeným koncovkou s připojovacím netopným vodičem (tzv. studeným koncem - SK). Jsou vyráběny pouze v typizovaných délkách, nelze je tedy zkracovat. Studené konce se mohou krátit - jsou v délkách 3 nebo 5 metrů (dle typu kabelu - za příplatek je možné zakoupit delší SK).

 

 

 

 

   

 

Přímotopný systémPro trvalé vytápění a při umístění kabelů pod nášlapnou vrstvu – v lepícím tmelu pod dlažbu, jsou vhodné topné kabely s nižším výkonem na lineární (běžný) metr (PSV 5 a 10 W/m, ADSV 5 a 10 W/m), aby rozteče kabelů byly menší (ca 6~10 cm dle příkonu na m2) a na podlaze nevznikaly teplé a chladné pásy– jde o tzv. přímotopný systém. Díky malé vrstvě materiálu nad topným prvkem jde o velice pružné systémy s ekonomickým provozem.

 

 

 

 

 

 

Poloakumulační systémBude-li trvalé vytápění instalováno jako  mírně akumulační systém, je možné použít kabely s vyšším lineárním výkonem (PSV 10 a 15 W/m, ADSV 10 W/m) a větší roztečí při pokládce (9~15 cm dle příkonu na m2).  Topný kabel  se aplikuje do cca 5 cm silné vrstvy betonu, který roznese teplo do plochy.

Pokud vyžadujete pouze občasné komfortní vyhřívání podlahy (např. v koupelně) jspo mírně akumulační a akumulační systémy nevhodné, protože vyhřívání má dlouhý náběh. Tyto aplikace by měly být provedeny vždy jako přímotopné a ideálně doplněny i speciální podlahovou izolací F-Board.

 

 

 

 

 

Akumulační systémPosledním systémem, který lze pro elektrické vytápění použít, je akumulační. Topný prvek o poměrně vysokém lineárním příkonu (ADPSV 18/20 W/m, MADPSP 20/25/30 W/m, MAPSV 20/25/30 W/m) je zde umístěn ve vrstvě betonu 12~14cm silné. Robustní konstrukce kabelů zaručuje dlouhou životnost i při větší tepelné zátěži a díky jejich vyššímu lineárnímu výkonu je možné podlahu dostatečně nadimenzovat. Akumulační systém má však velkou setrvačnost a malou pružnost, je obtížněji regulovatelný a proto se dnes již téměř nevyužívá.

Obecně platí, že topné kabely, pokud se řádně namontují a nikdo je mechanicky nepoškodí, patří k nejspolehlivějším elektrickým spotřebičům.  

 

 

Co je topná rohož?

 

 Topná rohožTopné rohože jsou v podstatě topný okruh, fixovaný k nosné tkanině. Z hlediska funkce není mezi topným okruhem a rohoží žádný rozdíl, liší se pouze ve způsobu instalace. U rohože je rozteč kabelu (a tím plošný výkon ve W/m2) dán již z výroby a rohož se rozvíjí jako "koberec". Naopak u topného okruhu se smyčky (tzv. topný meandr) vytváří až při pokládce a plošný výkon pak odpovídá rozteči, s jakou byl kabel položen. Topný kabel na rohoži se nesmí krátit, studené konce ano. Také u rohoží lze za příplatek udělat delší SK.    

              

 

 

 

  Topné rohože jsou rozděleny dle svého výkonu (80, 100, 150 -160 W/m2) a to je dále předurčuje k různému využití.

 

 

Topné rohože

Topné rohože (LPSV 80 W/m2, LDTS 80 W/m2) s výkonem 80 W/m2 jsou výhradně určeny jako hlavní zdroj vytápění (celodenní provoz) pro objekty s nízkými tepelnými ztrátami - nízkoenergetické stavby. Nízký výkon znemožňuje použít rohože pro občasný provoz v režimu komfortního vyhřívání podlahy - např. v koupelně nebo kuchyni - podlaha by se nahřívala neúměrně dlouho. Rohož LPSV 80 W/m2 je určená k aplikaci do betonu nebo anhydridového potěru tzn.  do běžných i vlhkých prostor. Na rohože je v souladu se záručními podmínkami standardně poskytována záruka 10 let, nově také doživotní záruka LifeTime warranty

 

 

 

Výkonnějšími topnými rohožemi(100 W/m2) jsou typy LDTS, LSDTS, které jsou určené jako hlavní zdroj vytápění (celodenní provoz) v běžných obytných místnostech:

  1. pokoje;
  2. obývací pokoje;
  3. kuchyně;
  4. kanceláře;
  5. chodby;
  6. obchody apod.

Pro nižší výkon se nedoporučuje používat tyto rohože k občasnému komfortnímu vyhřívání podlahy v koupelnách a kuchyních. Naopak pro vyhřívání podlah v koupelnách, bazénech a kuchyních se nejvíce uplatní poslední výkonnostní řada (150-160 W/m2). Topné rohože (LD, CM, LDTS, LSDTS) jsou vyráběny ošířce 0,3 až 0,5m s jednožilovým nebo dvoužilovým topným kabelem a s ochranným opletením. Rohož je vhodná především do tmelu pod dlažbu, možná je i instalace do betonové desky nad tepelnou izolací (polystyrénem).

Topné rohože jsou ideální pro komfortní vyhřívání podlahy (občasný provoz) v koupelnách a kuchyních, nebo jako hlavní zdroj vytápění (celodenní provoz) v místnostech, kde je žádoucí vyšší teplota podlahy - koupelny, bazény. 

 

Je možné si osadit elektrické podlahové vytápění svépomocí? 

Ano, k tomuto účelu jsou určeny sady Comfort Mat, které se aplikují jako komfortní vyhřívání dlažby v koupelnách a kuchyních. Sady Comfort Mat jsou nabízeny ve dvou plošných příkonech - 160 a 100 W/m2. Příkon 160 W/ m2 je určen pro občasné komfortní vytápění koupelen, naopak sada s nižším příkonem 100 W/ m2 se využije spíše jako hlavní zdroj vytápění.

 

Zakoupením sady získá uživatel vše potřebné - topnou rohož, programovatelný termostat s podlahovou sondou, ochrannou ohebnou trubkou pro zavedení podlahové sondy (tzv. "husí krk") a podrobný návod k instalaci. Součástí balení je i DVD ROM s animací pokládky topné rohože, návodem a záručními listy v elektronické podobě.   

 

Regulace topných systémů ECOFLOOR

 

Dotykový termostat                   

 

Standardním regulátorem teploty jsou pokojové termostaty, které jsou obvykle umístěny přímo v místnosti. Termostaty jsou buď analogové nebo digitální.

 

 

Analogový pokojový termostat

Analogové termostaty (FLASH 25800, EBERLE RTR-E 6124, Fenix-Therm 100, zásuvkový termostat TH 810) potřebují pro zapnutí/vypnutí nebo změnu teploty, zásah uživatele.

 

 

 

 

Digitální pokojový termostat

Digitální termostaty (dotykový termostat FENIX TFT, Fenix-Therm 350, VTM 3000, Aube TH 232-AF, EBERLE FIT 3U) jsou programovatelné.

 

 

 

 

Termostaty se také liší rozsahem použití:

 

Univerzální termostaty mohou snímat teplotu vzduchu (čidlo je pod krytem termostatu) i teplotu podlahy (kabelovou sondou) a umožňují tak výběr všech provozních režimů:

  1. Jako prostorové termostaty u konvekčních systémů (snímají pouze teplotu prostoru a nelze je tedy použít pro systémy podlahového vytápění).
  2. Jako podlahové termostaty pro komfortní ohřev podlahy (pomocí kabelové sondy snímají pouze teplotu podlahy a lze je tedy použít pouze pro doplňkový komfortní ohřev podlahy, bez jakékoliv vazby na teplotu vzduchu v místnosti).
  3. Jako kombinované termostaty pro podlahové vytápění (teplota prostoru je prioritní, kabelová sonda plní funkci limitace teploty podlahy).

 

Alternativně (např. při rekonstrukci) lze použít bezdrátovou regulaci. Na rozdíl od pokojových termostatů není bezdrátová regulace topení přímo propojena vodičem, lze ji tedy instalovat i dodatečně.

Skládá se:

  1. z řídící jednotky (termostatu);
  2. spínacího prvku.

 

Komunikace mezi spínacím kontaktem, který pouští elektrickou energii do připojeného topidla, a mezi termostatem (řídící jednotkou), který měří teplotu v místnosti a je v něm uložen program vytápění, probíhá bezdrátově – radiofrekvenčně (RF). Proto je toto řešení ideální pro rekonstrukce, protože umožňuje bez rozsáhlejších stavebních úprav nahradit původní, nebo zcela chybějící regulaci pro elektrické vytápění. Některé systémy umožňují také zapojení do jednoho celku - bezdrátové centrální regulace.

 

BMR centrální regulace

Vyšším stupněm domovní regulace je centrální regulace  – zachovává hlavní výhodu elektrického vytápění, tj. řízení každé místnosti samostatně, ale s komfortním ovládáním celého objektu z jednoho místa. Centrální regulace přináší proti pokojovým termostatům až 30% (!) úsporu na provozních nákladech. Může mít podobu bezdrátové centrální regulace (vhodné pro rekonstrukce), pro novostavby je ale vhodnější centrální regulace BMR - má naprosto bezhlučné polovodičové spínání, pulzní šířkovou modulaci, poskytuje vyšší přesnost regulace a při zapojení do domácí sítě umožňuje ovládání prostřednictvím internetu přes notebook nebo smartphone.

 

UPOZORNĚNÍ: Podlahové sondy jednotlivých typů termostatů obvykle nejde zaměňovat. Nelze instalovat podlahovou sondu a pak k ní dokoupit termostat – sonda bývá součástí balení termostatu.

 

Reference - rodinné domy 

 

Rodinný dům v Jeseníku

 RD v Jeseníku 

Stavba rodinného domu je umístěna přímo v sídelním městě společnosti FENIX Trading spol. s r.o. – v Jeseníku. Jedná se o tzv. montovanou stavbu, v tomto případě o typ SOLO Line 117 od společnosti RD Rýmařov s.r.o.

Podrobnější popis k realizovanému řešení naleznete zde.

  

 

 

 

 

 

RD v Jeseníku  RD v Jeseníku

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Nízkoenergetický rodinný dům - Nitrianske Hrnčiarovce

Nitrianské Hrnčiarovce

Rodinný dům je postavený v obci Nitrianske Hrnčiarovce a je prototypovým řešením ekonomické a ekologické výstavby nízko-energetických domů s přihlédnutím k požadavkům prostředí. Jedná sa o patrový nepodsklepený rodinný dům se šikmou střechou.

 Podrobnější popis k realizovanému řešení naleznete zde.









 

 Rodinný dům v Plzni (vytápění)

 

Nízkoenergetický dům v Plzni

Nízkoenergetický dřevěný dům v energetické kategorii „B“. Dům stojí na okraji Plzně v nově budované zástavbě. Jde o dvoupodlažní stavbu o celkové obytné ploše 158,37 m²: 1.NP - 78,86 m², 2.NP - 79,51 m².

 

Podrobnější popis k realizovanému řešení naleznete zde.

 

 

 

 

 

 

 

 Nízkoenergetický dům v Plzni

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Nízkoenergetický dům v Hošťálkovicích

 

Nízkoenergetický dům v Hošťálkovicích 

Nízkoenergetický rodinný dům byl postaven v roce 2009 v obci Hošťálkovice nedaleko Ostravy. V patrovém objektu, o celkové obytné ploše 119,5m², zajišťuje vytápění elektrické podlahové topení. Aktuálně (10/2011) je objekt využíván pouze dvěma dospělými osobami, dvě dospívající děti jsou zde z důvodů studií velmi sporadicky.

Podrobnější popis k realizovanému řešení naleznete zde.

 

 

  

 

 

Nízkoenergetický dům v Hošťálkovicích  Nízkoenergetický dům v Hošťálkovicích

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Energeticky úsporný dům v Moravanech u Brna

  

RD dům Moravany    

Projekt energeticky úsporného domu s elektrickým podlahovým a stropním topným systémem se ukázal jako velmi ekonomický a uživatelsky komfortní.

Podrobnější popis k realizovanému řešení naleznete zde.

 

 

 

Energeticky úsporný dům v Moravanech

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Venkovní aplikace

 

 Venkovní aplikace Venkovní aplikace elektrických topných okruhů a rohoží jsou určeny pro ochranu ploch před sněhem a ledem. Pro průmyslové aplikace se využívají  robustní kabely  a rohože (např.okruhy MAPSVMADPSP a rohože  MSTMDT)  s dobrou mechanickou odolností a vyšším výkonem na běžný metr. Speciálně rohože MDT a MST nejsou na běžné tkanině, ale jsou spojeny tkaným fixačním páskem, který zaručuje dokonalé obalení zásypem (písek, beton). Rohože MDT jsou vyrobeny z kabelu MADPSP (dvoužilový s plným ochranným opletením), do instalační krabice se zapojuje pouze začátek rohože, druhý konec může být ukončen na libovolném místě, rohož může být umístěna i do asfaltu. Rohože MST jsou z kabelu MAPSV (jednožilový s plným ochranným opletením) a jsou určeny pouze do betonu nebo pískového lože.

Venkovní aplikace elektrických topných okruhů a rohoží jsou určeny pro ochranu ploch před sněhem a ledem. Pro průmyslové aplikace se využívají  robustní kabely  a rohože (např.okruhy MAPSVMADPSP a rohože  MSTMDT)  s dobrou mechanickou odolností a vyšším výkonem na běžný metr. Speciálně rohože MDT a MST nejsou na běžné tkanině, ale jsou spojeny tkaným fixačním páskem, který zaručuje dokonalé obalení zásypem (písek, beton). Rohože MDT jsou vyrobeny z kabelu MADPSP (dvoužilový s plným ochranným opletením), do instalační krabice se zapojuje pouze začátek rohože, druhý konec může být ukončen na libovolném místě, rohož může být umístěna i do asfaltu. Rohože MST jsou z kabelu MAPSV (jednožilový s plným ochranným opletením) a jsou určeny pouze do betonu nebo pískového lože.

 Kabel v okapu

Topné okruhy a rohože jsou určeny k ochraně následujících venkovních ploch:

  1. schody;
  2. chodníky;
  3. příjezdové cesty;
  4. okapy;
  5. svody;
  6. úžlabí střech.

 

Dalším možným využitím topných kabelů  (ADPSV 20 W/m) s pláštěm odolným proti UV záření je ochrana:

  1. okapů;
  2. svodů;
  3. úžlabí;
  4. střech proti sněhu a ledu.

Kabel (ADPSV 20 W/m)který je pro tyto účely určen,  je dvoužilový s plným ochranným opletením. Do instalační krabice se zapojuje pouze začátek kabelu. Standardně je vybaven jedním studeným koncem dlouhým 5m (1x SK 5m). Za příplatek je možno zakoupit i  delší SK.

K topným kabelům je potřeba objednat i příslušenství k uchycení kabelu.

Venkovní aplikace elektrických topných okruhů a rohoží jsou určeny pro ochranu ploch před sněhem a ledem. Pro průmyslové aplikace se využívají  robustní kabely  a rohože (např.okruhy MAPSV, MADPSP a rohože  MST, MDT)  s dobrou mechanickou odolností a vyšším výkonem na běžný metr. Speciálně rohože MDT a MST nejsou na běžné tkanině, ale jsou spojeny tkaným fixačním páskem, který zaručuje dokonalé obalení zásypem (písek, beton). Rohože MDT jsou vyrobeny z kabelu MADPSP (dvoužilový s plným ochranným opletením), do instalační krabice se zapojuje pouze začátek rohože, druhý konec může být ukončen na libovolném místě, rohož může být umístěna i do asfaltu. Rohože MST jsou z kabelu MAPSV (jednožilový s plným ochranným opletením) a jsou určeny pouze do betonu nebo pískového lože. 

Topné okruhy a rohože jsou určeny k ochraně následujících venkovních ploch:

  1. schody;
  2. chodníky;
  3. příjezdové cesty;
  4. okapy;
  5. svody;
  6. úžlabí střech.

Dalším možným využitím topných kabelů  (ADPSV 20 W/m) s pláštěm odolným proti UV záření je ochrana:

  1. okapů;
  2. svodů;
  3. úžlabí;
  4. střech proti sněhu a ledu.

Kabel (ADPSV 20 W/m), který je pro tyto účely určen,  je dvoužilový s plným ochranným opletením. Do instalační krabice se zapojuje pouze začátek kabelu. Standardně je vybaven jedním studeným koncem dlouhým 5m (1x SK 5m). Za příplatek je možno zakoupit i  delší SK.

K topným kabelům je potřeba objednat i příslušenství k uchycení kabelu. 

 

Regulace venkovních aplikací

U venkovních aplikací je třeba myslet i na regulaci, kterou je možné řešit třemi způsoby:

  1. Nejspolehlivější, nejekonomičtější na provoz, ale bohužel také nejdražší na pořízení je regulace, která snímá nejen venkovní teplotu, ale také přítomnost sněhu, ledu nebo vody v místě, které je chráněno před námrazou. V praxi je regulátor (EBERLE EM 524 89, EM 524 90) umístěn v rozvaděči a pomocí kabelové teplotní sondy snímá venkovní teplotu. Pokud teplota klesne pod nastavenou hodnotu (obvykle +1°C) sepne proud do druhého (vlhkostního) čidla, které začne hřát. Sníh nebo led, který je na vlhkostním čidle, roztaje a vzniklá vlhkost vodivě propojí dva kovové snímače. Regulátor „pozná“, že hrozí nebezpečí vzniku námrazy a sepne připojený topný kabel. 
  2. Druhou variantou je řízení pouze na základě teploty. Pomocí vhodného termostatu (EB-Therm 800, EBERLE UTR 60, atd.) je topný kabel sepnut v případě, že venkovní teplota klesne pod nastavenou hodnotu. V nabídce jsou i tzv. diferenční termostaty (EB-Therm 800) – tj. termostaty u kterých lze nastavit zapínací i vypínací teplotu. Tyto termostaty jsou vhodné pro aplikace, kde uživatel z dlouhodobých zkušeností má ověřeno, že pokud teplota klesne například pod více než -10°C, mráz je již tak silný, že sníh na střeše neodtává. Tento systém je méně přesný a spolehlivý, nedokáže například reagovat na situaci, kdy mrzne, ale není žádný sníh a topný kabel je v provozu zbytečně, na druhou stranu je zajištěno, že kabel alespoň nebude provozován při teplotách nad bodem mrazu.
  3.  Poslední možností je ruční ovládání – sepnutí kabelu tedy provede uživatel. Při tomto způsobu bohužel hrozí velmi reálné nebezpečí, že systém v praxi nebude funkční. Pokud uživatel neuvede topný systém v činnost v době, kdy námraza vzniká, dodatečné zapnutí už nemusí mít požadovaný efekt. Obráceně také hrozí nebezpečí, že kabel bude nedopatřením v provozu i v době, kdy je to naprosto zbytečné. Výsledkem budou nejen vysoké provozní náklady, ale může dojít i k výraznému zkrácení životnosti topného kabelu, pokud bude provozován při teplotách nad 10°C. 

 

Reference  

 

Krajská knihovna Pardubice 

Krajská knihovna PardubiceNa domu krajské knihovny v Pardubicích bylo použito vyhřívání střešních úžlabí, okapových žlabů a svodů.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Banka v Bulharsku  

Banka v BulharskuByl použit odmrazovací systém okapů, potrubí a polykarbonatových povrchů topnými kabely ADPSV.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chodník kolem rodinného domu v Polsku  

 Chodník ve VaršavěChodník okolo rodinného domu ve Varšavě vyžadoval častou údržbu v zimním období, proto bylo zvoleno jeho vyhřívání.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Budova v Ankaře (Turecko)  

Budovy v TureckuOteplování venkovních prostor pomocí topných kabelů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RD ve Varšavě (Polsko) 

 RD ve VaršavěOkolo rodinného domu byly instalovány topné kabely k oteplení venkovních prostor. V domě pak byly použity topné rohože.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Protimrazová ochrana potrubí

 

Protimrazová ochrana potrubíV zimní období, lze velice dobře ochránit potrubí proti zamrznutí, uvnitř nebytových prostor i vně. K tomuto účelu jsou vhodné topné kabely např. ADPSV 10 W/m (dvoužilový kabel s plným ochranným opletením a UV ochranou) nebo PFP s integrovaným termostatem, kterýnajde své uplatnění především pro svépomocnou instalaci. K dispozici jsou i tzv. samoregulační kabely, které svůj výkon přizpůsobují okolní teplotě.         

Topný kabel ADPSV 10 W/m jebez termostatu a je proto nutné jej regulovat. Používají se k tomuto účelu průmyslové termostaty s odděleným příložným čidlem. Termostat (EB-Therm 800, M&S Kabloreg A1-A4) snímá teplotu povrchu potrubí a při poklesu pod nastavenou hodnotu sepne topný kabel. V těchto případech je nutné dbát na to, aby se příložné čidlo nedotýkalo nebo nebylo v těsné blízkosti topného kabelu.

 

Samoregulační kabely, i když umí měnit výkon dle okolní teploty, se nikdy úplně nevypínají,  proto i zde je nutné použít odpovídající nadřazenou regulaci.  Samoregulační kabely se díky své konstrukci nemohou přehřát, proto stačí jednodušší regulace, která jen zajistí, aby se topné kabely vypnuly, jakmile teploty vystoupají na hodnotu, kdy již potrubí nemůže zamrznout. Schopnost samoregulace je však doprovázená vyšší cenou kabelu, proto se tyto systémy používají především v průmyslových aplikacích.

 

Pro menší aplikace a svépomocnou instalaci především u objektů po bydlení se nejčastěji používají kabely PFP s integrovaným termostatem. Kabely jsou vybaveny vidlicí pro připojení do zásuvky, automatické zapínání a vypínání ovládá integrovaný příložný termostat, proto je instalace a provoz kabelů velmi snadný a nevyžaduje žádné další regulační prvky. Postup instalace naleznete zde.

 

Topné kabely pro ochranu potrubí před mrazem však nenahrazují tepelnou izolaci, pouze vyrovnávají ztráty tepla, které přes izolaci uniká. Pro dobrý přenos tepla z kabelu na potrubí, se doporučuje použít hliníkovou lepící pásku.  

 

Speciální výrobky

 

PlachtaTopné kabely, které mění svůj výkon v závislosti na okolní teplotě se nazývají samoregulační. Nejvhodnější využití je na ochranu potrubí nebo střešních okapů a svodů před mrazem a sněhem.

Kabely se mohou vzájemně dotýkat a křížit, nebo procházet prostředím o různých teplotách, bez nebezpečí přehřívání nebo přepálení. Velkou výhodou proti odporovým kabelům je, že je lze krátit na libovolnou délku, proto se prodávají v metráži.

Pro průmyslové aplikace se využívají okruhy PDS1P 40W/m, které např. v zimním období urychlí zrání betonu. Kabel je vybaven připojovací vidlicí (Schuko), která se po vyzrání betonu odstřihne. Kabel je určen pro jednorázové použití, protože vysoký lineární výkon výrazně zkracuje životnost kabelu.

 

Dalším velkým pomocníkem v zimním období jsou topné rohože a plachty.

Jejich využití je následující:

  1. Ochrana vstupů a zádveří před sněhem a námrazou (např. u obchodů a obchodních center).
  2. Vyhřívané rohože jsou vhodné pro ochranu pracovníků před chladnou podlahou na pracovišti.
  3. Topné plachty se aplikují v průmyslu a stavebnictví např. při rozehřívání zeminy výkopů nebo pro uskladnění sypkých materiálů, zahřívání kabelů na cívkách, temperování části strojů nebo nástrojů, apod.

  

Příchytky pro okapKe speciálním výrobkům jsou nutné různé doplňky např. příchytky umožňující instalovat kabel v okapu, svodu, v úžlabí nebo na střeše; samolepící hliníková páska pro fixaci topného kabelu na potrubí při ochraně před mrazem; sady (tzv. Kity) pro opravy poškozeného kabelu, apod.

 

 

 

 

 

Kontakty

Adresa společnosti 

 

Fenix Trading s.r.o.
Slezská 2, 79001 Jeseník
Česká republika 

Web: http://www.fenixgroup.cz/

E-shop:http://shop.fenixgroup.cz/

 

 

 

Kontaktní formulář

Provozováno na systému MajorShop